صابره: گزارش جلسه 74 نظام‌شناسي/ استاد زاهدي:  نظر اسلام در مورد زن این است که اگر زنی بخواهد وکیل، دکتر، خلبان، راننده یا کشاورز شود مانعی ندارد، اما این‌ها مأموریت خلقت او نیست/  حقوق زن وقتی تأمین می‌شود که استعدادهایی که از جانب حقتعالی به عنوان ودایع الهی در وجود زن قرار گرفته توسط دولت اسلامی شکوفا شود/ مأموریت زن ایجاد آرامش است نه آسایش / از مأموریت‌های قرآنی زنان: 1- واسطه فیض خداوند به عنوان «عَلَمَهُ البَیان» و چشمه سخن داشتن، 2- آرامش در خانواده، 3- مادر شدن و 4- بهشتی کردن فرزندان است / فمینیسم  می‌گوید: باید حقوق زنان را از مردان بگیریم / در غرب مبنای حقوقی زن، مبنای یک غلام و برده است  

 به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني صابره، جلسه 74 دوره آموزشي "نظام شناسي" با حضور اساتيد و دانش پژوهان و عموم خواهران و برادران با سخنراني استاد زاهدي در روز پنجشنبه 7 خرداد 94 از ساعت 10 صبح تا  12 در محل دفتر مركزي مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره (س) برگزار شد.
جلسه با تلاوت آیات نوراني قرآن كريم آغاز گرديد. در اين جلسه استاد زاهدي مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره(س) به تشريح موضوع «ادامه بررسی مبانی نظام حقوقی زن از نگاه فمینیسم و اسلام»  و «مأموریت‌های زنان از نگاه اسلام»پرداختند. در ادامه به مشروح مطالب تدريس شده، اشاره مي‌گردد:

* در غرب مبنای حقوقی زن، مبنای یک غلام و برده است
-
بحث ما در مورد نظامات است. جلسه قبل گفتیم فمینیسم از کجا آمده و مبنای حقوقی زن در مکتب فمنیسم چیست. در غرب تا دویست سال پیش زن را چیزی به حساب نمی‌آوردند و زن را با اموال می‌فروختند، مادر فروخته می‌شد و مثل ارث تقسیم می‌شد. در مصر باستان، اگر شوهر فوت می‌کرد، زنش را با او دفن می‌کردند. در تورات و انجیل تحریف شده، زن را حیوان و از جنس شیطان می‌دانستند. ارسطو می‌گفت: زن غلام مرد است. در غرب، مبنای حقوقی زن، مبنای یک غلام و برده است. در غرب این همه به زن ظلم می‌کنند. از هر صد زن، هفتاد و نه نفر مورد آزار و تجاوز قرار می‌گیرد. دیدگاه اصلی‌شان در مورد زن اینچنین است.

* فمینیسم  می‌گوید: باید حقوق زنان را از مردان بگیریم
- در حال حاضر هم که این همه اجلاس پکن و پاریس و... برگزار می‌کنند، می‌گویند مردان تاکنون به زنان ظلم کرده‌اند و حالا باید حقوق زنان را از مردان بگیریم و نگذاریم به زنان ظلم شود. این سخن فمینیسم است. اول گفتند که به زنان ظلم نشود، بعد گفتند باید زن‌سالاری در خانه و جامعه حاکم شود، بعد گفتند مدیریت‌ها و حکومت‌ها باید در دست زنان باشد. می‌گویند که چرا مرد می‌تواند همجنس باز باشد اما زن نمی‌تواند؟ چرا مرد چند معشوقه دارد اما زن اینطور نمی‌تواند باشد؟ دائماً زن را با مرد مقایسه می‌کنند. می‌گویند چرا زن ارث کم می‌برد؟ چرا دیه زن کمتر از مرد است؟ خوب، اگر اینطور است، پس حقوق یک نوزاد دختر چطور باید تأمین شود؟ نوزاد دختر که نمی‌خواهد در دادگاه شهادت دهد و نمی‌خواهد طلاق بگیرد و... . لذا بی اساس بودن مبنای حقوق زن در فمینیسم مشخص می‌شود، چرا که آنان مبنای حقوق زن را در رقابت با مرد دنبال می‌کنند. حتی برخی زنان مذهبی ما دعوایشان این است که چرا همه چی برای آقایان باشد! 

* نظر اسلام در مورد زن این است که اگر زنی بخواهد وکیل، دکتر، خلبان، راننده یا کشاورز شود، مانعی ندارد، اما اینها مأموریت خلقت او نیست، او باید توانایی‌هایی که در خلقتش قرار داده شده را در مسیر مأموریت خود قرار دهد
- قرآن، زنان را در رقابت با مردان قرار نداده است. نظر اسلام در مورد زن این است که اگر زنی بخواهد وکیل و دکتر یا خلبان و راننده یا کشاورز بشود، مانعی ندارد؛ اما این مأموریت خلقت او نیست. او باید توانایی‌هایی که در خلقتش قرار داده شده را در مسیر مأموریت خود قرار دهد. ظرفیت مأموریت زن و ظرفیت مأموریت مرد چیست؟ مطالبه‌ای که زنان باید از مجلس و دولت داشته باشند این است که بگویند مأموریت ما چیست؟ دولت اسلامی و مجلس و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید با قانون و امکانات مناسب، استعدادهایی را که خداوند مطابق با مأمورریت زنان در وجودشان خلق کرده را از دبستان تا دانشگاه و بعد از آن برای زنان شکوفا کنند. مبانی حقوق زن در اسلام، ودایع الهی است که اصل خلقت و ملکوت متصل است و در وجود زن قرار دارد، در حالی که حقوق زن در اندیشه فمینیسم در رقابت با مردان شکل گرفته است.

* حقوق زن وقتی تأمین می‌شود که استعدادهایی که از جانب حقتعالی به عنوان ودایع الهی در وجود زن قرار گرفته توسط دولت اسلامی شکوفا شود
- خداوند می‌فرماید: «وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ(إسراء:24)، از روی رحمت و نه از روی ناراحتی، بلکه با افتخار و تواضع باید به مادر احترام کنی، بال‌های ذلتت را باز کنی در برابر مادران، نه فقط فرزندان بلکه باید مجلس و دولت هم باید تصویب و اجرای قانون تبه مادران دکترا بدهند و حقوق ماهانه بدهند و بال ذلت را در برابر مقام مادر بگشایند. اصلاً رقابت نباید باشد. حقوق زن وقتی تأمین می‌شود که استعدادهایی که از جانب حقتعالی به عنوان ودایع الهی در وجود زن قرار گرفته توسط دولت اسلامی شکوفا شود. این دختر می‌خواهد معلم بشریت شود.

* مأموریت زن ایجاد آرامش است نه آسایش
- خداوند می‌فرماید: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها»‏(روم:21)  زن آیه حق است. زن برای شوهر، فرزند و خانواده باید مایۀ آرامش باشد. وجود زن برای آسایش نیست که کارگری کند. مأموریت زن ایجاد آرامش است نه آسایش. در کلِ عالم آسایش پیدا نمی‌شود. امام علی علیه السلام در نهج البلاغه می‌فرمایند: ‌«الدنیا دار به بلاء محفوفه»: دنیا با بلا پچیده شده است.

* این مطالبه را باید از دولت کرد که انتظار داریم دخترها به عنوان مأمور آرامش در جامعه تربیت شوند/ قرآن، دختری می‌خواهد که لِتَسْكُنُوا إِلَيْها باشد
- در خواستگاری‌ها سؤال می‌شود دختر چقدر جهیزیه دارد، شغل پسر چیست؟ آیا ماشین دارد و خانه دارد؟! این جلسه خواستگاری است یا بنگاه معاملات املاک یا لوازم خانگی فروشی؟ در خواستگاری، دختر باید آیات وجودی پسر را بشناسد. مادر زن باید آیات وجودی آن پسر را ببیند. آیا آن پسر صبور، قانع، چشم‌پاک، سخاوتمند، حلیم و آرام، کمک کننده و یار است؟ چرا آیات وجودی دختر و پسر را نمی‌بینید و درباره آن تحقیق نمی‌کنید؟ دخترت را مأمور آرامش تربیت کن. عروسی را بیاور که بتواند آرامش را در خانواده ایجاد کند. اگر بتواند حرف مادر شوهر را تحمل کند و کینه‌ها را بزداید و محبت بیاورد، آرامش آور است و عروس خوب است و آیه حق برای ایجاد آرامش و لِتَسْكُنُوا إِلَيْها است. سَکَن یعنی آرامش پیدا کنی در پناه او. ثروت و جهیزیه و ماشین و نوع شغل و... مأموریت آسایش دارند. همه فقط به دنبال مأموریت آسایش هستند و به مأموریت آرامش توجهی ندارند. این مطالبه را باید از دولت کرد که انتظار داریم دخترها به عنوان مأمور آرامش در جامعه تربیت شوند. این مطالبه را آموزش و پرورش بی‌پاسخ گذاشته است. اینها چرا به قرآن عمل نمی‌کنند، قرآن، دختری می‌خواهد که لِتَسْكُنُوا إِلَيْها باشد. هیأت دولت، وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش، اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس و... باید پاسخگوی این مطالبات باشند. راه غلبه بر فمینیسم، سخنرانی نیست.

* از مأموریت‌های قرآنی زنان: 1- واسطه فیض خداوند به عنوان «عَلَمَهُ البَیان» و چشمه سخن داشتن، 2- آرامش در خانواده، 3- مادر شدن و 4- بهشتی کردن فرزندان است
- خداوند فرموده: «علمه البيان»(رحمن:4) خدا می‌فرماید که واسطه فیضِ «علمه البيان» مادر است. (مثلاً واسطه فیض باران، ابر است.) زن چشمه سخن است. ذات مادر معلم بشریت است و برای تربیت فرزندش، نیاز است کلام درمانی کند. مادر، بشریت را به سخن وا می‌دارد. این مأموریت زن است که خداوند در وجودش قرار داده است. مادری که خودش تربیت قرآنی شده، قرار است هم سخن یاد دهد و هم منطق. فقط آموزش سخن نیست، بیان تشریح مفاهیم ذهنی و تبیین هم است. خیلی از مادرها حرف زدن را به بچه یاد می‌دهند ولی منطق به آنها یاد نمی‌دهند. وقتی بچه ها دعوا  می‌کنند حرف‌هایشان را با مادر در میان می‌گذارند و مادر صحبت‌های آنها را با حوصله گوش می‌دهد و با منطق بچه‌ها را تربیت می‌کند. با حالت دعوا با همسر و فرزندانش حرف نمی‌زند، بلکه منطق دارد. لذا یکی از مأموریت‌های زن چشمه سخن است که ودیعه‌ای الهی و بر اساس آیه «رَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجات»(انعام:165) در این خصوص، زنان نسبت به مردان یک درجه بالاتر هستند و فضیلت دارند. حرف و نظق از مزایای انسانی است. خداوند زن را خلق کرده تا انسان‌ها بتوانند با هم حرف بزنند.
- مأموریت تبیین و بیان (علمه البیان)
- مقام ایجاد آرامش در خانواده (لتسکنوا الیها)
- مأموریت مادر شدن «حملته امه وهنا على وهنٍ وفصاله في عامين»(لقمان:14)
- مأموریت بهشتی کردن فرزندان (الجنة تحت اقدام الامهات)

* حقوق زن از دیدگاه قرآن، از خلقت و فطرت و مأموریت او برخاسته است نه از رقابت با مرد، مرد و زن از یکدیگر کمتر یا بیشتر نیستند
- لذا حقوق زن از دیدگاه قرآن، از خلقت و فطرت و مأموریت او برخاسته است نه از رقابت با مرد. مرد و زن از یکدیگر کمتر یا بیشتر نیستند. در یک درجاتی مردان بالاتر هستند و در یک درجاتی زنان بالاتر هستند. اسلام مخالف این است که زن و مرد با هم به رقابت بپردازند و مقایسه شوند. اگر حقوق زن بر اساس قرآن و اسلام تبیین نشود، فمینیستها حقوق مد نظر خود را بر ما تحمیل می‌کنند. زن می‌خواهد مادر شود، باید استعدادهایش پرورش یابد و امکانات بگیرد، این حق اوست. مرد به جبهه می‌رود، امنیت اقتصادی و امنیت اجتماعی را فراهم می‌کند، لذا باید آموزش ببیند و امکانات بگیرد. دولت و مجلس باید ودایع الهی که در خلقت زن و مرد وجود دارد را به شکوفایی برسانند.

- وقتی دنبال قرآن نرویم، فمینیسم با ما کار می‌کند و دختران و زنان ما را به جای پرداختن به مأموریت اصلی، به اشتغال در شرکت‌ها و سازمان‌ها با حقوق بسیار پایین می‌کشاند. از آن طرف هم برخی‌ها تا بحث زن می‌شود، می‌گویند امام علی(ع) فرموده  زنان نواقص العقول هستند. درحالیکه باید توجه داشته باشند که حضرت مولا(ع) این واژه را در بازه زمانی جنگ جمل بیان داشته‌اند. نعوذ بالله آیا می‌توان این واژه را به حضرت زهرا(س) هم نسبت داد. آیه قرآن می‌فرماید: «رَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجات»(انعام:165) ما استعدادهای عالی را در وجودشان به ودیعه گذاشتیم. حال چرا این استعدادها را رشد نمی‌دهید، همه مسئول هستند در پرورش این استعدادها.

- وقتی ما توجه به جایگاه و مأموریت‌های زن در اسلام نمی‌کنیم، او مجبور است هم پخت و پز کند، هم بچه‌داری کند، هم بیرون از خانه کار کند و... . پخت و پز نه کار مرد است نه زن. زندگی اجتماعی است، اینها جزء وظایف نیست. دوستانه در داخل خانه و بیرون خانه بین مرد و زن توافق می‌شود که برخی کارها انجام شود. مرد باید از خانواده دفاع کند، امنیت را به لحاظ اقتصادی، خانوادگی، علمی، روانی، تفریحی و...  تأمین کند، زن هم باید لتسکنوا و مایه آرامش برای خانواده باشد... .

لازم به يادآوري است كه ان‌شاءالله هر هفته پنجشنبه ها از ساعت 10 تا12 صبح (به غیر از تعطیلات رسمی) كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي برگزار مي‌شود.
سي‌دي هاي صوتي اين جلسات براي بهره‌برداري دانش پژوهان، تهيه شده و در اختيار آنان و ساير علاقمندان قرار مي‌گيرد.
حضور در كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي، پس از ثبت نام حضوري، براي عموم خواهران و برادران بلامانع است.

مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره سلام الله عليها

تلفن

66727156-66727159-021

نمابر (فكس)

66736087-021

شماره پيامك

100066727156

آدرس پايگاه اطلاع‌رساني صابره

www.Sabereh.ir

آدرس پیج صابره در اینستاگرام

sabereh.ir@

آدرس سايت انجمن نظام‌شناسي قرآني

http://Nezam.sabereh.ir

آدرس پست الكترونيكي (ايميل)

Sabereh@sabereh.ir     و    فرم تماس با ما

آدرس صابره در شبكه آپارات

http://www.aparat.com/MSABEREH

آدرس پستي دفتر مركزي مؤسسه صابره

تهران، خيابان جمهوري اسلامي، خيابان حافظ، خيابان هاتف، نبش خيابان شهيد محمدبيك، پلاك64

آدرس پستي شعبه پرند (دارالقرآن صابره)

پرند، فاز1، بلوار امام خمینی(ره)، البرز شمالی، میدان توچال،
روبروی دفتر خدمات شهرداری

 طرح و اجرا: موسسه فرهنگي صابره(س)

كليه حقوق محفوظ است

Email: Sabereh@Sabereh.ir