صابره: گزارش جلسه 89 نظام‌شناسي/ استاد زاهدي:  معرفت، اکسیری است که برای تمامی عبادات، اعمال، مناسک، مناجات، طاعات، احکام و برنامه‌ها و تمامی تعلیم و تربیت، سیاست، دیانت و... لازم است و اگر در همه اینها معرفت نباشد، موجب نابودی و تباهی تمامی اعمال، مبارزات، اجتهاد، مناسک، عرفان و... می‌شود / معرفت، حقیقت هر عمل است که در ملکوت است / مدرسه اسلامی باید بر مبنای چهار محورِ آموزش قرآنی(یقینیات، حقایق، ملکات و فضائل اخلاقی، آیات جمال و جلال) و دو محورِ پرورش قرآنی(تأثیرگذاری روی شخصیت، شکوفایی استعدادها) تأسیس شود و عمل کند

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني صابره، جلسه 89 دوره آموزشي "نظام شناسي" با حضور اساتيد و دانش پژوهان و عموم خواهران و برادران با سخنراني استاد زاهدي در روز پنجشنبه 26 شهریور 94 از ساعت 10 صبح تا  12 در محل دفتر مركزي مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره (س) برگزار شد.
جلسه با تلاوت آیات نوراني قرآن كريم آغاز گرديد. در اين جلسه استاد زاهدي مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره(س) به تشريح موضوع «حقیقت‌شناسی و حقیقت‌جویی و چگونگی کسب معرفت» پرداختند. در ادامه به خلاصه مطالب تدريس شده، اشاره مي‌گردد:

* یکی از مهارت‌های زندگی قرآنی، حقیقت‌شناسی است. اگر حقیقت هر موضوع، عمل، مناسک و عبادتی را فهمیدی و شناختی و به آن عمل کردی، یعنی به معرفت آن رسیده‌ای. معرفت یعنی ملکوت اشیاء.

* معرفت، اکسیری است که برای تمامی عبادات، اعمال، مناسک، مناجات، طاعات، احکام و برنامه‌ها و تمامی تعلیم و تربیت، سیاست، دیانت و... لازم است و اگر در همه اینها معرفت نباشد، موجب نابودی و تباهی تمامی اعمال، مبارزات، اجتهاد، مناسک، عرفان و... می‌شود.

* معرفت، اصلی‌ترین عنصر تعلیم و تربیت است.

* معرفت، حقیقت هر عمل است که در ملکوت است. حقیقتِ زیارت، معرفت به زیارت است. حقیقتِ ولایت، معرفت به ولایت است. حقیقتِ حج، معرفت به حج است. حقیقتِ هر موضوعی و هر شیئی، معرفت به آن موضوع یا شیء است.

* مقابلِ حقیقت، باطل است و مقابلِ معرفت، جهالت است.

* حقیقت، معرفت است. باطل، جهالت است.

* حال که معرفت، شرط اصلی قبولی اعمال است، چه کار کنیم که با معرفت شویم؟ پاسخ: باید حقیقت شناس شویم.

* حقیقتِ سینه زنی چیست؟ که هشت سال دفاع مقدس ما را همین سینه زنی ها اداره کرد و به پیروزی رساند.

* حقیقتِ اطاعت از پدر و مادر چیست؟ که آیت الله بهجت(ره) فرموده عاقبت بخیری، به دعای پدر و مادر بستگی دارد.

* حقیقتِ ازدواج چیست؟ که بالاترین عبادات است و نیمی از ایمان را تکمیل می‌کند.

* حقیقتِ زیارت چیست؟ که باید سوار بر قلب شد و محو حضرت شد.

* حقیقتِ ولایت فقیه چیست؟ که ولی فقیه، تجلّیِ ولایت امام زمان(عج) است.

* حقیقت‌شناسی و حقیقت‌جویی در لسان اهل بیت (علیهم السلام) به معرفت تعبیر شده است.

* در نتیجه، معرفت به سواد و اجتهاد و دکتری نیست. حتی به عرفان و اخلاق هم نیست. (در این زمینه مثال‌های عینی از با سوادها و مجتهدین و علمای اخلاق و عرفان که نهایت کارشان به دلیل نداشتن معرفت به تباهی کشید، اشاره گردید)

* معرفت، به حقیقت‌شناسی و حقیقت جویی است. یعنی در هر عملی، به دنبال حقیقت آن بگردی و سپس به آن عمل کنی.

* معرفت، یعنی حقیقت، و حقیقت یعنی ارتباط آن عمل، موضوع، مفهوم یا شیء با ملکوت. اگر توانستی این رابطه را با رضای خدا بسنجی و بفهمی و ثمره‌ی تقربی آن را دانسته و سپس عمل کنی، به معرفت آن رسیده‌ای.

* تعلیم و تربیت هم حقیقتی دارد. با این بچه می‌خواهی چه کار کنی؟ با کار تو، چه اتفاقی قرار است در این بچه بیفتد؟ آیا با اهداف قرآنی مطابقت دارد.

* با آموزش دادن چهار محور و رکن قرآنیِ تعلیم، یعنی یقینیات، حقایق، ملکات و فضائل اخلاقی، آیات جمال و جلال، آموزش به مقصد الهی می‌رسد. همچنین با دو محور و رکن قرآنی تربیت، یعنی تأثیرگذاری روی شخصیت (شاکله) و شکوفایی استعدادها (بلوغ اشُد)، پرورش به مقصد الهی می‌رسد.

* مدرسه اسلامی باید بر مبنای چهار محور آموزش و دو محور پرورش قرآنی تأسیس شود و عمل کند.

* اگر حقیقت تعلیم و تربیت را یافتیم، به سمت معرفت حرکت خواهیم کرد. راه را قرآن  به ما نشان داده است: تو باید او را با معرفت کنی یعنی او را حقیقت یاب و حقیقت جو بار بیاوری. اما اگر خودمان حقیقت را نشناسیم، نمی‌توانیم بچه‌ها را به حقیقت رسانده و اهل فضیلت کنیم. آنگاه نگاهمان فقط معطوف به نمره و کارنامه و المپیاد و... می‌شود و در پازل یونیسف و یونسکو بازی کرده و فرزندانمان را بر اساس نیازهای کارتل‌ها و تراستها آموزش داده و تربیت می کنیم... .

لازم به يادآوري است كه ان‌شاءالله هر هفته پنجشنبه ها از ساعت 10 تا12 صبح (به غیر از تعطیلات رسمی) كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي در دفتر مرکزی موسسه صابره(س) برگزار مي‌شود.
سي‌دي هاي صوتي اين جلسات براي بهره‌برداري دانش پژوهان، تهيه شده و در اختيار آنان و ساير علاقمندان قرار مي‌گيرد.
حضور در كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي، پس از ثبت نام حضوري، براي عموم خواهران و برادران بلامانع است.

مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره سلام الله عليها

تلفن

66727156-66727159(دفتر مرکزی- تهران)
56218235(پرند)

نمابر (فكس)

66736087-021

شماره پيامك

100066727156

آدرس پايگاه اطلاع‌رساني صابره

www.Sabereh.ir

آدرس پیج صابره در اینستاگرام

sabereh.ir@

آدرس سايت انجمن نظام‌شناسي قرآني

http://Nezam.sabereh.ir

آدرس پست الكترونيكي (ايميل)

Sabereh@sabereh.ir     و    فرم تماس با ما

آدرس صابره در شبكه آپارات

http://www.aparat.com/MSABEREH

آدرس پستي دفتر مركزي مؤسسه صابره

تهران، خيابان جمهوري اسلامي، خيابان حافظ، خيابان هاتف، نبش خيابان شهيد محمدبيك، پلاك64

آدرس پستي شعبه پرند (دارالقرآن صابره)

پرند، فاز1، بلوار امام خمینی(ره)، البرز شمالی، میدان توچال،
روبروی دفتر خدمات شهرداری

 طرح و اجرا: موسسه فرهنگي صابره(س)

كليه حقوق محفوظ است

Email: Sabereh@Sabereh.ir