صابره: گزارش جلسه 106 نظام‌شناسي

2571395/12/10
صابره: گزارش جلسه 106 نظام‌شناسي

صابره: گزارش جلسه 106 نظام‌شناسي/  استاد زاهدی:  حق و حقیقت مفهومی است ملکوتی که در هر حال می‌توان در جست و جوی آن بود و آن را تقویت نمود/ حق چون متصل به ملکوت اعلی و حق متعال است، هیچ وقت شکست نمی‌خورد/ نتیجه انتخابات و وظایف ما

صابره: گزارش جلسه 106 نظام‌شناسي/  استاد زاهدی:  حق و حقیقت مفهومی است ملکوتی که در هر حال می‌توان در جست و جوی آن بود و آن را تقویت نمود/ حق چون متصل به ملکوت اعلی و حق متعال است، هیچ وقت شکست نمی‌خورد/ نتیجه انتخابات و وظایف ما

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني صابره، جلسه 106 دوره آموزشي "نظام شناسي" با حضور اساتيد و دانش پژوهان و عموم خواهران و برادران با سخنراني استاد زاهدي در روز پنجشنبه 13 اسفند 94 از ساعت 10 صبح تا  12 در محل دفتر مركزي مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره (س) برگزار شد.

جلسه با تلاوت آیات نوراني قرآن كريم آغاز گرديد. در اين جلسه استاد زاهدي مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره(س) به تشريح موضوعات «شناخت حق و باطل» و «نتیجه انتخابات و وظایف ما» پرداختند.

 * ضرورت شناخت حق و باطل/ معیارهای حق

قرآن تمام ثقلش را روی شناخت حق و شناخت باطل گذاشته است. خداوند نام خودش را حق متعال گذاشته است.

هر جریان کامل و قوی، هر استدلال صحیح، ماندگار و یقین آور، هر عظمت واقعی، هر صداقت یقینی، هر منطق صحیح و درست را خداوند اسمش را حق گذاشته است.

هر چیزی که رو سوی کمال و تعالی داشته باشد، نامش حق است: از سیاست، زندگی، قضاوت، حکومت، تجارت، تاریخ، جغرافیا، علم، فلسفه، فقه، رفتار، جنگ، صلح و... .

هر چیزی را که خدا و ائمه(ع) می‌خواهند تأیید کنند، می‌گویند حق است و هر چیزی را که می‌خواهند رد کنند، می‌گویند باطل است. یعنی حق و باطل، ملاک است. هر چیزی یک عیار بیشتر ندارد، آن هم حق است.

خداوند فرموده هر چه که حق است، آخرش منصوب به من است. من، عقبه و پشتوانه حق هستم. قدرت حق و زیبایی حق، از من نشأت می‌گیرد. حق قوی، زیبا، شریف و ماندگار است، چون من قوی، زیبا، شریف و ماندگار هستم.

«جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا»(اسراء:81) هر جا حق وارد شود، باطل فرار می‌کند. هر جا حق بیاید، باطل ذلیل و نابود می‌شود. چون ذات باطل، پوک و پوچ است و در آن زشتی، فرارو نابودی نهفته است.

اسلام همه چیز را با حق تطبیق می‌دهد. اگر حق بود، اسلام تأییدش می‌کند.

حق دوام دارد و محکم است و عقبه قوی دارد. حق، از کوهها مستحکم‌تر و از گلها زیباتر است. روح را بانشاط و انسان را قوی می‌کند. حق، قدرت دارد. ناحق، بازوی قوی و قدرت حق را دور گلوی خودش حس می‌کند.

«علي‏ مع‏ الحق‏ و الحق مع علي يدور حيثما دار»(بحار الأنوار،ج‏10،ص432) علی(ع) با حق است و حق با علی(ع) است. یعنی علی(ع) زیباتر، منطقی‌تر، عالِم‌تر، باشرافت ‌تر از همه است، چون حق زیباتر، منطقی‌تر، عالِم‌تر و باشرافت ‌تر از همه است. علی(ع) پیروز است، چون حق پیروز است.

* نتیجه انتخابات و وظایف ما

ظاهراً اصول گرایان در انتخابات تهران رأی نیاوردند. این پدیده ریشه در گذشته و عملکرد قبلی اصولگرایان دارد؛ از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کاری که باید در اسلامی کردن علوم و اسلامی کردن دانشگاه انجام ‌می‌شد، صورت نگرفت. یعنی فقط به تدریس درس معارف و برگزاری نمازجماعت وامثال اینها بسنده شد. اما برای اسلامی کردن سیستم علمی دانشگاهی و رشته‌ها که طبق برنامه عظیم نظام کفر و سکولار، در جهت مدرنیته طراحی شده است، نقشه و برنامه خاصی اجرا نشد. این در حالی است که یونسکو و یونیسف و نهادهای جهانیِ از این دست، عقبه نظام فرهنگی و آموزشی دانشگاه‌ها می‌باشد. در مدارس هم همینطور است. در مدارس، تربیت اسلامی چیست؟ امور تربیتی را هم به سمت پیشاهنگی قبل از انقلاب می‌برند. در حقیقت ما آن روزی که باید با تربیت اسلامی، بذر انتخاب درست را در مدارس می‌کاشتیم، غافل بودیم. ما برنامه‌ای برای تربیت جامعه نداشتیم، اما دشمن برنامه‌ای بسیار دقیق و حساب شده داشت. یونسکو برای فرهنگ جهان اسلام برنامه ریخت. یونیسف مغزهای جهان اسلام را با سیستم المپیادها، به سمت خود هدایت کرد تا نخبگان را شناسایی کرده و آنان را مهره های خود کنند.

اصولگرایان برنامه صحیح و کارآمدی نداشتند و نتوانستند ارزش‌ها را به خوبی به نسل انتخاب کننده، معرفی کنند. جوانان ما عمق زیبایی‌های شعارها و آرمان‌های انقلاب و شیوه دفاع از آن ها را یاد نگرفتند. وقتی انتخا‌ب‌کننده عمق ارزش ها و شیوه دفاع از آنها را نیاموخت، به نفع مدعیان اصولگرایان هم رأی نمی‌دهد. اما دشمن، نوگرایی و ساختارشکنی دارد و برای همه چیز برنامه دارد. برای کنترل و هدایت افکار عمومی، برنامه ای گسترده و مؤثر دارد. ما نیز باید برنامه داشته باشیم. ائمه اطهار(ع) با برنامه‌ای همه جانبه توانستند اسلام را حفظ کنند و همین برنامه داشتن آن بزرگواران، موجب می‌شد تا همواره مورد غضب خلفا باشند.

حال چه باید کرد؟

آیا اکنون که اصولگرایان در انتخابات تهران رأی کمتری آوردند، بدین معنی است که اسلام حقیقی عرصه را به دشمن باخته استیا آنکه تنها اصول گرایان کرسی های خود را از دست داده اند؟

 پاسخ این است که حق و حقیقت مفهومی است ملکوتی که در هر حال می‌توان در جست و جوی آن بود و آن را تقویت نمود. بنابراین علاقمندان به اصولگرایی حقیقی وظیفه سنگین‌تری می یابند. و آن شناخت حقیقت و معرفی حق و باطل است؛ که این وظیفه‌ای است بسیار سنگین و انجام آن مورد عنایت امام زمان(عج) است.

حق که بازنده نمی‌شود. به ظاهر تمامی ائمه اطهار(ع) در عرصه اجتماعی و کسب قدرت، صحنه را باخته‌اند و همواره دشمن به ظاهر پیروز شده است. ولی چون حق در طول تاریخ اسلام با اولیاء خدا بوده است، آنان هیچ گاه احساس شکست نمی‌ کردند. چون حق ویژگی هایی دارد که موجب پیروزی نهایی طرفداران خود می شود. مثل زیبایی، صداقت، آگاهی، شجاعت و پاکی. وقتی ابن زیاد به حضرت زینب(س) طعنه می زد که خدا شما را شکست داد و ذلیل کرد و...، حضرت زینب(س)، حق را می‌دید و فرمود: «ما رأیت الا جمیلا». یعنی ما با این مظلومیت و شهادت ماندگار شدیم و شما باطل هستید و از بین خواهید رفت. حالا که حق با ماست، زیباییِ ایثار و شجاعتِ شهادت و عرفانِ ولایت و عظمتِ استقامت و کرامتِ معرفت هم با ماست. حضرت می‌دانستند در دنیا و آخرت «وَ الْوَزْنُ يَوْمَئِذٍ الْحَقُّ»(حج:73‏) است یعنی در قیامت عیاری که باید همه اعمال را نمره دهد، عیار حق است.

حتی اگر در کل کشور انتخابات را می‌باختیم، حضرت زهرا(س) و حضرت مولا(ع) را که نباخته‌ایم. کسی که حقی مثل حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) را دارد، هیچوقت بازنده نیست. اصل طلایی در این عرصه "حق" است. این اصل باید کانون توجه و منشأ قدرت و استقامت ما شود. با تکیه به این اصل باید برای تمام سال برنامه بگذارید، مثلا با ذکر حضرت زهرا(س) آثار منفی این انتخابات را خنثی کنید. از حالا باید تلاش کنیم تا انسانهایی تربیت کنیم که راه خدا و انسانهای صالح را انتخاب کنند.  وگرنه با تبلیغات دوران اتنخابات نمی‌توان حق را به مردم شناساند.

باید حق را شناخت. «اِعرفِ الحَقّ تَعرِف اَهله»: حق را بشناس، اهلش را می‌شناسی. باید مراقب عُلمای سوء بود. همان علمایی که طبق حدیث معروف، کمر پیامبر(ص) را شکستند.

حق چون متصل به ملکوت اعلی و حق متعال است، هیچ وقت شکست نمی‌خورد. زیبایی‌ها و عظمت‌ها و بزرگواری‌ها و شیرینی‌ها برای کسانی است که متصل به حق متعال هستند. اگر حق با ما باشد، همه چیز با ماست. باید محکم بایستید.

 «وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ»: «سستی مکنید و اندوهگین مشوید که شما اگر مؤمن باشید، برترید» (آل عمران:139)

باید قوی‌تر از گذشته کار کنید. به شرط اینکه شعار ندهید و پاکِ پاک و خالصِ خالص روی حق پافشاری کنید. تلاش کنید و زحمت بکشید. شما اَعلَون (برتر) هستید چون به کوه متصل هستید. ولایت حق بر سر شماست. مولای آنها جان کری و اوباماست اما برای ما «اللّهُ مولاَنَا و لا مَوْلاَ لکم» (کامل، ابن اثیر، ج۲، ص۱۶۰) پس ناامید نشوید. مأیوس نشوید: «وَلاَ تَيْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ يَيْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ» «و از رحمت‏ خدا نااميد مباشيد زيرا جز گروه كافران كسى از رحمت‏خدا نااميد نمى ‏شود» (یوسف:۸۷) مومن، شاد و بانشاط  در دفاع از حق می‌ایستد و مأیوس نمی‌شود... .

لازم به يادآوري است كه ان‌شاءالله هر هفته پنجشنبه ها از ساعت 10 تا12 صبح (به غیر از تعطیلات رسمی) كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي در دفتر مرکزی موسسه صابره(س) برگزار مي‌شود.
سي‌دي هاي صوتي اين جلسات براي بهره‌برداري دانش پژوهان، تهيه شده و در اختيار آنان و ساير علاقمندان قرار مي‌گيرد.
حضور در كلاس‌هاي دوره آموزشي نظام شناسي، پس از ثبت نام حضوري، براي عموم خواهران و برادران بلامانع است.

مؤسسه فرهنگي قرآن و عترت صابره سلام الله عليها

0 نظر