گزارش جلسه 194 دوره آموزشی نظام شناسی

4171397/03/03
گزارش جلسه 194 دوره آموزشی نظام شناسی

استاد زاهدی: تمام مربیان از پدر و مادر و معلم و... باید نقشه جامعی داشته باشند، تا از روی آن انسان را تربیت کنند/هر مربی از ابتدای خلقت انسان تا هدف و نهایت خلقت انسان را به عنوان راه و برنامه باید بداند/ همگی باید خودمان را در ادبستان تعلیم و تربیت اسلامی حاضر و ناظر ببینیم و برنامه‌های خودمان را به عنوان مربی از قرآن بگیریم/ رهبر کفر و فرعون زمان در حال نعره کشیدن است: من ایران را نابود می‌کنم، ایران را از بین می‌برم، ولی فقیه فریاد می‌زند: غلط می‌کنی!/ این کلمه مانند لعنت است. لعنت از اذکار ماثوره است، در قرآن و روایات و زیارت عاشورا لعنت جزء اذکار مقبوله است/ لعنت اعلان جنگ و اظهار تنفر از دشمنان قرآن و اسلام است/ "تو غلط می کنی" یک متن قرآنی و اسلامی است/ این جمله در هر زبانی من جمله زبان هنر یا زبان سیاست یا زبان اقتصاد یا زبان صنعت یا زبان تجارت یا زبان بانکداری ترجمه متفاوتی دارد/ هر یک از این موسسات و وزارتخانه‌ها باید این جمله‌ی "ترامپ تو غلط می‌کنی" را ترجمه کارشناسی کنند

بسم الله الرحمن الحیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

بحثی که مطرح می‌شود دو وجه دارد، یک وجه آن سیر حیات انسان در بستر مبانی تعلیم و تربیت بر اساس قرآن است، که بدانیم قرآن برای تربیت انسان چه طرح و برنامه ای دارد.

از ابتدای خلقت انسان شروع کردیم تا رسیدیم به عالم ناسوت و تبیین فعالیت‌های انسان.

این انسانی که از بهشت قرب بیرون آمده است و دچار هبوط هم شده است و پا به عالم خاک نهاده است و زندگی خود را در اینجا شروع کرده است.

تمام مربیان از پدر و مادر و معلم و... باید نقشه جامعی داشته باشند، تا از روی آن انسان را تربیت کنند.

هر مربی از ابتدای خلقت انسان تا هدف و نهایت خلقت انسان را به عنوان راه و برنامه باید بداند.

معلمان و مربیان و روحانیت و مدیران و رهبران جامعه، نیز خودشان جزء تربیت شدگان هستند (هم مربی هستند هم متربی).

همگی باید خودمان را در ادبستان تعلیم و تربیت اسلامی حاضر و ناظر ببینیم و برنامه‌های خودمان را به عنوان مربی از قرآن بگیریم.

قرآن نقشه جامعی در اختیار این مربی گذاشته است، به او یاد می دهدانسانی را که تحت امر توست و قرار است تربیتش کنی، از اول خلقتش تا اینجا، این مسیر را طی کرده.

او میمون و حیوان نبوده است، البته ممکن است طبق بیان قرآن تا مرحله حیوانیت و سگ بودن خودش را پایین بیاورد؛

«فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ» (اعراف:۱۷۶)

«مَثَلُ الَّذينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ يَحْمِلُ أَسْفاراً» (جمعه:۵)

«أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ» (اعراف:۱۷۹)

 

ممکن است انسان تا این مرحله سقوط کند، ولی باید بداند که او قبلا اسماء الهی را یاد گرفته و اسرار را فهمیده است.

در مرحله‌ای تمام اسرار خلقت و انوار عالم را بر سینه او تابانیده‌اند! خیلی چیزها را می‌فهمد، او را دست کم نگیرید! اختلاف تعلیم و تربیت اسلامی با غیر آن از اینجا شروع می‌شود.

مبحث دیگر اینکه: وضعیت ما اکنون چطور است؟ بعد از ورود انسان به عالم ناسوت، سایه امامت و ولایت او را مورد عنایت قرارداد و هدایتش کرد، می‌رسد به جایی که:

«فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِماتٍ فَتابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحيمُ» (بقره:۳۷)

 

کلمات الهی و وجود مطهر اهل بیت (علیهم السلام) بر او القاء شد. اهل بیت (علیهم السلام) هم، هر زمانی ناظر اعمال آنها بودند:

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ» (توبه:۱۰۵)

اعمال شما را خداوند و رسول خدا و اهل بیت (علیهم السلام)  مشاهده می‌کنند،

حتی در عمق دلها انسان‌ها را هدایت می‌کنند:

«أنا إمام القلوب‏» (عوالم العلوم و المعارف،ج۲۱، ص۲۴۲)

به جایی می‌رسند که باید هر لحظه خودشان را با "امام القلوب" تطبیق بدهند.

انحراف تا جایی پیش می‌رود که امام دوازدهم بر اثر شرایطی که گنهکاران شیعه فراهم کردند، حضرت اوامرشان را پنهان از چشم اغیار به یارانشان القاء می‌کردند. این همان "كَلِماتٍ" است، از جانب امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) کلمات به ما القاء شده. آن کلمات چه هستند؟

رهبر کفر و فرعون زمان در حال نعره کشیدن است: من ایران را نابود می‌کنم، ایران را از بین می‌برم، مسلمانان را اینطور می‌کنم ... . حالا امام القلوب که بر اثر گناهان ما، مقدر نیست مستقیما با انسانها صحبت کنند، به زبان ولی و نائبش فریاد می‌زند: غلط می‌کنی! (پاسخ حضرت آقا به ترامپ) و شیعیان هم به پیروی از رهبرشان و او هم به پیروی از ولایت مطلقه و امامت یعنی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با صدای رعد آسا می‌گویند: غلط می‌کنی.

 

این کلمه مانند لعنت است. لعنت از اذکار ماثوره است، در قرآن و روایات و زیارت عاشورا لعنت جزء اذکار مقبوله است.

لعنت فحش نیست، لعنت اعلان جنگ و اظهار تنفر از دشمنان قرآن و اسلام است. لعنت مثل صلوات اهمیت دارد.

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً (زیارت عاشورا)

"غلط می‌کنی" که رهبری فرمودند یعنی: لعنت خدا بر تو! می‌خواهی ریشه اسلام را نابود کنی؟! مسلمانان باید این لعنت را با صدای بلند فریاد بزنند، همانطور که صلوات بلند، نشانه نبودن نفاق است.

"تو غلط می کنی" یک متن قرآنی و اسلامی است، هیچ مسئولی نباید از این حرف ترس و اِبا داشته باشد. بعضی از مسئولین بیچاره از این شعار می‌ترسند و تکرار نمی‌کنند! تنها ولی فقیه توان بیان این حرف را دارند.

بعضی مسئولان در جریان مذاکرات برجام با غرب نرد عشق باخته‌اند! تنشان می‌لرزد و حالا دیگر نمی‌توانند صادقانه و به خاطر اسلام در مقابل غربی‌ها حرف بزنند. این جمله‌ی "ترامپ تو غلط می‌کنی" از گلوی کسی بر می‌آید که قبلا امضاء نداده باشد!

حضرت آقا فرمودند: ایام امتحان است، همه باید امتحانشان را پس بدهند.

الان زمانی است که کلماتی بوسیله ولی فقیه از قلب امام زمان(عج) به قلب ما القاء شده، و ما باید آن کلمات را با عمق جان بپذیریم و به آن عمل کنیم.

یعنی این بشری که در عالم ناسوت آمده و با توبه و گریه و آرزوی بازگشت به بهشت زندگی را آغاز کرده، راه نجاتش القاء کلمات است، هرکسی در این القاء کلمات کم بیاورد، روزگار سیاهی خواهد داشت. هر کسی که می‌خواهد باشد؛ رییس جمهور، وکیل، مدیر و... بد بخت دنیا و آخرت است.

القاء کلمات یعنی انوار تابناک اهل بیت (علیهم السلام) به قلبش بتابد، یعنی اگر او هم نگوید، قلبش باید فریاد بزند که: ترامپ! تو غلط می‌کنی.

نجات ما در فهم این کلمه است. بحث لفظی و ناسزا و فحش دادن نیست، حضرت آقا اهل فحش دادن نیستند. بدتر از این ناسزاها را بعضی مسئولین خودمان به مردم گفته‌اند! ولی توان زدن چنین حرفهایی را به دشمن ندارند زیرا به قلبشان القاء کلمات نمی‌شود.

کسی می‌تواند بگوید "ترامپ تو غلط میکنی" که مثل شهید حججی و سردار همدانی قلبش این حقایق را درک کند که اینها اذکار الهی هستند.

هر کس در مقابل فرعون و طاغوت بایستد و نهی از منکر کند، فرموده‌اند که به چنان مقام بلندی در قیامت دست پیدا می‌کند که شهداء به او حسرت می‌خورند (قریب به این مضامین). ضعفا و خودفروخته ها جرات این کارها را ندارند.

سیرعادی مباحثه ما این بود که این انسان عالم ناسوت را طی می‌کند و خداوند هم تعدادی از اولیاء خودش را برای هدایت او فرستاده، در ظاهر با شرایع و در باطن با امامت قلوب این انسان را هدایت می.کنند.

امام القلوب فرموده‌اند: ما سخنانمان را بوسیله نائبان خود (ولایت فقیه) به شما می‌زنیم، باید تابع او باشید. امام راحل هم که فرمودند: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

ما تا امروز فکر می‌کردیم این کلام قدرت و عظمت روحی امام را نشان می‌دهد اما حالا که ولی فقیه هم می‌فرماید "ترامپ غلط می‌کنی" فهمیدیم این ذکری که بر لسان حضرت امام روح الله جاری شده یک ذکر الله و برنامه و یک خبر از ملکوت است.

در این ایام نیمه شعبان که باید راه امام زمان(عج) را طی کنیم، باید یک چنین قدرتی هم از خودمان نشان دهیم.

صمدیت و انسجام  و نترسی و شجاعت روحی شیعه را باید نشان دهیم.

«إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً» (نور:۳۳)

 

ذره‌ای رجس نباید به شما نزدیک شود، می‌بینیم از دهان مبارک ولیّ‌مان ذره‌ای ضعف مشاهده نمی‌شود. ولی دیپلماسی همراه ناز و کرشمه است.

وقتی بحرین را که یک منطقه ثروتمند بود، می‌خواستند به آمریکا تقدیم کنند، هویدا که بهایی بود، گفت: چیزی نیست دختر ترشیده‌ای داشتیم، شوهرش دادیم رفت! این ایام هم همین کار را با برجام دارند می‌کنند! مردم را نادان فرض کرده‌اند. آمریکا تمام دار و ندار ملت را گرفته، مراکز غنی سازی ما را بتن کرده‌اند. ولی مسئول ما می‌گوید آدم بد اخلاقی است، ما عضو بد اخلاق نمی‌خواهیم!

ثروتی هنگفت از اورانیم را بر باد داده‌اند، حالا شدند عضو بد اخلاق!؟ اگر جرات داشتند اینها هم می‌گفتند: تو غلط می‌کنی.

امام زمان بر قلب ولی ما کلمات القاء می‌کند. به خاطر گناهان ما امام زمان(عج) نمی تواند مستقیم به ما کلمات را القاء کند.

از باقی مسئولان خبری در نمی‌آید! دلار این همه بالا رفته، ولی کسی اعتراض نمی‌کند. این نوع انسانها منتظر ظهور نیستند، دروغ می‌گویند. با بازی و سرگرمی به دنیا و اموال، حکم صریح ولی فقیه را که حقیر شمردن آمریکاست، با ناجوانمردی به بازی می‌گیرند! این یکی از مصادیق القاء کلمات است.

یک نکته باید گفت که: بلا تشبیه، بلاتشبیه، ظهور امام زمان شبیه ظهور رهبر فقید انقلاب بود، که ماه ها مرگ بر شاه گفتیم و در خیابان‌ها فریاد کشیدیم و کتک خوردیم و... .

انقلاب که ناگهانی نبود. ظهور انقلاب اسلامی آرام آرام با سختی و شهادت و مبارزه و... همراه بود.

هر کس در هر جاییکه بود به وظایف خودش عمل کرد تا انقلاب پیروز شد. ظهور امام زمان هم همین طور است. دفعی نیست که ناگهان از کعبه صدایی بشنویم:

يا معشر الخلائق، ألا و من أراد أن ينظر إلى آدم و شيث، فها أنا ذا آدم و شيث.... ألا و من أراد أن ينظر إلى محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلم و أمير المؤمنين عليه السّلام فها أنا ذا محمّد و أمير المؤمنين، ألا و من أراد أن ينظر إلى الحسن و الحسين عليه السّلام فها أنا ذا الحسن و الحسين، ألا و من أراد أن ينظر إلى الأئمّة من ولد الحسين عليه السّلام فها أنا ذا الأئمّة (إلزام الناصب ج‏۲، ص:۲۱۳)

از تمام عالم، عاشقان آن حضرت حرکت می‌کنند به سمت مکه تا به دامن حضرت چنگ بزنند. این اتفاق وقتی است که این مقدمات اتفاق افتاده باشد، اینها از علائم ظهور است که باید رخ دهد. فرعون زمان که ترامپ است بر همه عالم قدرت پیدا کند و بر سر همه نعره بکشد.

این جمله که "ترامپ تو غلط می‌کنی" هزینه دارد. هیبت ترامپ را خرد می‌کند ولی شهادت هم در پیش دارد. اگر این جمله را که نایب امام زمان گفته، نگوییم روز قیامت عذاب داریم.

این جمله را رهبری از روی عصبانیت نگفته، این صدا مثل رعد در عالم می‌پیچد و تاثیر دارد. آنها هم بیکار نمی‌نشینند و کاری خواهند کرد. آزمایش الهی است و همه ما آزمایش خواهیم شد.

 

جلسه دوم:

ای کاش چندتا از سرداران بزرگ جنگ فرهنگی در وزارت ارشاد و وزارت علوم و مراکز علمی و هنری داشتیم که این جمله "ترامپ تو غلط می‌کنی" را به زبان آن رشته ترجمه کنند.

این جمله در هر زبانی من جمله زبان هنر یا زبان سیاست یا زبان اقتصاد یا زبان صنعت یا زبان تجارت یا زبان بانکداری ترجمه متفاوتی دارد.

هر یک از این موسسات و وزارتخانه‌ها باید این جمله‌ی "ترامپ تو غلط می‌کنی" را ترجمه کارشناسی کنند.

آه آه من قِلّة اصحاب الامام، آه آه من مظلومیة الامام. آه آه من خیانة المنافقین.

 

برخی از مدیران مهم ما توان و قدرت و عُرضه و جرات ترجمه تخصصی این جمله "ترامپ تو غلط می‌کنی" را به زبان تخصصی خودشان ندارند!

این نادانها به مردم القاء می‌کنند که؛ رهبر کم آورد و بلد نبود چه جوابی بدهد، به خاطر همین ناسزا گفت! چند تا آخوند داریم که این جملات را با لسان دین و معنویت و مسجد ترجمه کنند؟!

این انسان از بهشت قرب گذشته و به عالم ناسوت آمده، ویژگیهای زیستی آنها (آدم و حوا) را محاصره کرده، حالا با این نیازهای زیستی چه کنند؟! تا زمانی که در حد نیاز است مشکلی نیست، اما وقتی که به فشارهای زیستی تبدیل شد، دیگر مبدل به امور سختی می‌شوند، مثل شهوت که جنگیدن و مبارزه کردن با یک چنین میلی دیگر کار ساده ای نیست. میل جنسی به ازدواج کردن ختم می‌شود، ولی حالا به فساد و گناه و... ختم می‌شود. این میل در این شرایط به فشارهای نفسانی تبدیل شده است.

انسان فرزندش را دوست دارد، ولی گاهی حاضر است به خاطر این بچه جهنم برود! اتومبیلم را دوست دارم ولی حالا با زیباترین اتومبیل در مجالس می‌روم و تفاخر می‌کنم، همه دلها را به سمت دنیا دوستی می‌کشانم.

تمامی نیازهای زیستی به فشارهای زیستی و شهوت تبدیل می‌شود. نیازهای ما در مقام و کلام و رتبه‌های اجتماعی و در ثروت و در خانه و در فرزند و در همسر و... تبدیل به شهوت می.شود!

«مَا ذِئْبَانِ ضَارِيَانِ فِي غَنَمٍ قَدْ فَارَقَهَا رِعَاؤُهَا أَحَدُهُمَا فِي أَوَّلِهَا وَ الْآخَرُ فِي آخِرِهَا بِأَفْسَدَ فِيهَا مِنْ حُبِّ الْمَالِ وَ الشَّرَفِ فِي دِينِ الْمُسْلِمِ» دو گرگ درنده و خونخوار كه به گله بی‌شبانى برسند يكى از آن دو در جلو گله بايستد و ديگرى در آخر آنها، زيان آنها بيشتر از دوستى دنيا و شرف براى دين مسلمان نيست (کافی، ج۲، ص۳۱۵).

 

امیال نفسانی وقتی به صورت شهوت و غضب در آمدند به صورت آن دو گرگ عمل می‌کنند! و چیزی از دینت باقی نمی‌گذارند.

حال این انسان از هبوط گذشته، این انسان التماس کرده از خدا و این انسان متوسل به اهل بیت (علیهم السلام) شده، اگر بخواهد از شر دشمنان دینش نجات پیدا کند، راه حلش این است که باید پا به پای ولیّ و ولایت حرکت کند، دیگر نمی‌تواند هرچه دلش خواست انجام دهد. باید یاد بگیرد که قرآن و اهل بیت چه می‌گویند و چه کلماتی را القاء می‌کنند.

القائات اهل بیت دائمی است، لحظه به لحظه القاء می‌کنند.

من هم دلم می خواهد فریاد بزنم آمریکا تو غلط می‌کنی، ولی این کار من خودفریبی است، وظیفه من ترجمه کارشناسی این عبارت است یعنی این کلاس و درس و مباحث را احیاء کنم و اعضای کلاس را تربیت کنم، این جواب ناسزاهای ترامپ است، از زبان کارشناسی من. بانکدار و صنعتگر و... باید به روشی دیگر پاسخ دهند.

۲۰ اردیبهشت ۹۷

جلسه 194 دوره آموزشی نظام شناسی

0 نظر